fbpx

HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır. Google arama sonuçlarının güvenli olabilmesi için erişim yapılacak sitelerin adres bölümlerinde, https protokolünün kullanıyor olması sitenin güvenilir olduğunu gösterecektir. Sanal dolandırıcılık olayları artmakta ve birçok web sitesinin kopyası yapılarak, kişiler yanlış sitelere yönlendirilmektedir. Bunu önlemek için https önemlidir ve her kullanıcı erişimlerinde, bu protokole dikkat etmelidir.

Https Nedir?

https (köprü metni aktarım protokolü güvenli), erişim yapılacak olan sitenin, ssl/tls protokolü ile şifrelendiği ve kimlik doğrulaması yapıldığını gösteren erişim protokolüdür. https protokolü üzerinden yapılan erişimlerde, web sitelerinde, online ödeme işlemleri, üyelik işlemleri ve çeşitli veri aktarım işlemleri daha güvenli olarak yapılabilecektir. https, web sitelerinin güvenilir olduğunu göstermektedir. Google arama motoru, kullanıcılara, erişimlerini yapacakları zaman bazı siteler için güvenli değil uyarısı vermektedir. Bu durumla karşılaşmak istemeyen web siteleri, https protokolüne geçiş yaparak, ziyaretçilerine güvenilir olduklarını göstermeye çalışıyorlar.

httpsHttp Nedir?

http (hyper text transfer protocol), hiper metin transfer protokolü olarak Türkçe karşılığı kullanıcılara açıklanmaktadır. Web sitelerini ziyaret edenler, adres çubuğuna site adını yazdıklarında, arama motoru sistemi otomatik olarak http yazarak, adres bilgisi başına eklemektedir. Bu internet sitelerine erişim yolunu açmakta ve erişim yapılmasını sağlamaktadır. http, 1990 yılında internet bilgi ağı kullanılmaya başlandığı yıllarda oluşturulmaya başlanmıştır.

Http ve Https Arasındaki Farklar

İnternet bilgi ağı oluşturulduğunda, veri transferi için http protokolü oluşturulmuştur. Daha sonra web sitesi sayısının ve kullanıcısının artması ile birlikte çeşitli güvenlik gereksinimlerine ihtiyaç duyulmuştur. Web sitelerinin güvenilir olduğunu kullanıcılara gösterebilmek için https protokolü geliştirilmiştir. http ile https arasındaki farklılıklar, yeni protokole eklenen özellikler ile gösterilmektedir.

  • Şifreleme,
  • Kimlik doğrulama,
  • Dürüstlük,

http, açık metin protokolü olarak kullanılmaya başlandığı için zamanla, sanal saldırıların yapılmasına neden olmuştur. https ile SSL/TLS şifreleme yapılmakta ve transferi yapılan verilerin şifrelenerek gönderilmesini ve üçüncü şahısların eline geçmesini önlenmektedir. https, http’den farklı olarak, sunucu tarafından gönderilen belgelerde, belge sahibi tarafından kullanılan, dijital imza ile doğrula yapılmasını sağlıyor.

Neden Https Kullanılmalıdır?

İnternet üzerinden, çeşitli web sitelerini ziyaret etmek isteyenler, online alışveriş yapmak isteyenler için https protokolünün kullanılmasının birçok nedeni vardır. Kimlik doğrulama ve şifreleme yapıldığı için web sitesine güvenli erişim yapılmasını ve işlemlerin daha güvenli yapılması sağlanmaktadır. İnsanlar, internet üzerinden, kredi kartı, banka bilgileri ile işlemler yaparken, bilgi gizliliğine dikkat etmelidir. https sahip olduğu şifreleme özelliği ile bilgi güvenliği sağlamaktadır. Web sitelerinin, arama motorlarında güvenilir site olarak işaretlenmesi için https kullanıyor olması gerekiyor. Güvenilir olmayan sitelere yapılacak olan ziyaret sayısı giderek düşerken, marka itibarı zarar görebilecektir. Bunun için https kullanılmalı ve web sitelerinin, bu protokol üzerinden yayınlanması sağlanmalıdır. SEO çalışmalarında, sitelerin güvenilir, hızlı erişim özelliğine sahip olabilmesi için http yerine https kullanılmaktadır.

Https Kullanılmadığında Ne Olur?

https şifreleme özelliği sayesinde, iki bilgisayar arasındaki veri akışını iki yönde de şifreleme yaparak gerçekleştiriyor. https protokolünün çalışması, URL iste, web site içeriği, başlık, sorgu parametreleri ve çerezler, SSL tarafından şifrelenerek sunulmaktadır. İnternet dünyasında yaşanan gelişmeleri takip etmek ve https kullanmak erişim güvenliği açsından önemlidir. https kullanılmadığında, internet tarayıcıları tarafından erişim hataları ya da uyarılar ile karşılaşılacaktır. Bu sitelerin, güvenlik ve gizlilik sorunu olduğu bilinmeli, https kullanılmadığında çeşitli sorunlar ile karşılaşma ihtimallerinin yüksek olduğu bilinmelidir.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
backlink nedir
Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem. Peki, backlink ne

devamını oku...
https
HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır.

devamını oku...