fbpx

SSL Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar?

SSL-sertifikası

SSL Nedir?

Web siteleri, domain veya hostingler ile ilgili araştırmalar yapıyorsanız sıkça karşılaşabileceğiniz bir terim de SSL sertifikasıdır. SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir bağlantı sağlayan dijital bir sertifikadır. Bir web sunucusu ve web tarayıcısı arasında şifreli bağlantı oluşturan bir güvenlik protokolü olan SSL’nin açılımı güvenli yuva katmanıdır.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

  • SSL sertifikası sitenizin güvenli olduğunu web sitenize gelen ziyaretçilere bildirmektedir.
  • Özellikle e-ticaret ve benzer özelliklere sahip olan sitelere SSL sertifikasının bulunması gerekir. Ayrıca kullanıcıların üye olarak kullandığı web sayfalarında da SSL sertifikası bulunmalıdır.
    Bunun sebebi, kullanıcı bilgilerinin saklanması ve gizli kalmasıdır. Bu sayede internet sitesi ile paylaşacağınız bilgilerin tamamı üçüncü şahıslara ulaşmadan direkt web sitesinin sunucularına iletir.
  • SSL sertifikası sayesinde web siteleri ile paylaşımda bulunacağınız kişisel bilgileriniz örneğin; kredi kartı,
    e-posta, kimlik bilgileriniz gibi birçok önemli içeriğe sahip bilgiler üçüncü şahısların eline geçmeden sitenin web sunucularına şifreli bir şekilde iletir.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
backlink nedir
Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem. Peki, backlink ne

devamını oku...
https
HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır.

devamını oku...