fbpx

Responsive Tasarım Nedir ?

responsive tasarım

Responsive tasarım yani duyarlı web tasarım, kullanılabirliği ve memnuniyeti sağlamak için web sayfalarını çeşitli cihazlarda minumumdan maksimum ekran boyutuna pencere veya ekran boyutlarında işlenmesini amaçlayan bir web tasarım yaklaşımıdır.

Duyarlı bir tasarım, akışkan orantı tabanlı ızgaralar, esnek görüntüler, ve CSS3 medya sorguları gibi teknik kullanarak web sayfası düzenini görüntüleme ortamına uyarlar. Kuralın bir uzantısı, aşağıdaki şekillerde:

  • Akışkan ızgara konsepti, sayfa ögesi boyutunun piksel veya nokta gibi mutlak birimler yerine yüzdeler gibi göreli birimlerde olması gerekir.
  • Esnek görüntüler ayrıca, kapsayıcı ögelerin dışında görüntülenmelerini önlemek için göreli birimlerde boyutlandırılır.
  • Medya sorguları, sayfanın, örneğin işleme yüzeyinin genişliği (tarayıcı penceresi genişliği veya fiziksel görüntü boyutu) gibi, sitenin görüntülendiği cihazın özelliklerine bağlı olarak farklı CSS stili kuralı kullanmasına izin verir.
  • Duyarlı düzenler, ister masaüstü, ister dizüstü, ister masaüstü, tablet veya cep telefonu olsun, herhangi bir cihazın ekran boyutuna otomatik olarak ayarlanır ve uyarlanır.
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
backlink nedir
Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem. Peki, backlink ne

devamını oku...
https
HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır.

devamını oku...
Skip to content