fbpx

Backlink Nedir?

backlink nedir

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem.

Peki, backlink ne işinize yarar;

Backlink, geri bağlantı anlamına gelen bir kelimedir.

Sitenizin bir sayfasını sitenizin başka bir sayfasına yönlendiren dâhili bir bağlantı veya kullanıcıları sitenizden başka bir kaynağa yönlendiren harici bir bağlantıdır.

Backlink Çeşitleri

Web siteniz için backlink çalışmasına başlamadan önce backlink çeşitlerini bilmeniz gerekir.

1.Dofollow Link Nedir

Dofollow linkler, başka bir web sitesinden alındığında web siteniz için yararlı olan, kendi sitenizden başka bir siteye verdiğiniz de ise backlink o sitenin yararına olan linktir.    Backlink koduna eklenen rel=dofollow komutu ile uygulanır.

2.Nofollow Backlink Nedir

Google arama motorunun geliştirmiş olduğu link aktarım formatını belirleyen bir değişendir.

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlanırken rel=’’nofollow’’ etiketiyle bağlandığında oluşan backlinklerdir.

Bu özelliği, rel=’’nofollow’’ bir sayfaya bağlanmak istediğiniz ancak sıralama puanının başka bir sayfaya geçirme de dâhil olmak üzere herhangi bir değer ima etmek istemediğiniz durumlar için kullanın.

backlink

  1. Sponsored (Sponsorlu) Backlink Nedir

Klasik linklerden farklı olarak ücretli anlaşmalar sonucu ile web sitelerine eklenen linkleri tanımlamak için kullanılan sponsorlu backliler, rel=’’sponsored’’ ifadesi kullanılır. Reklam içerikli metin ve banner reklamlar için bu etiketi kullanabilirsiniz.

  1. UGC Backlink Nedir

‘’Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik’’ anlamına gelir.

UGC özellik değeri, yorumlar ve forum gönderileri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik içindeki linkler için önerilir. UGC etiketi yine nofollow etiketiyle birlikte kullanılabilmektedir.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
backlink nedir
Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem. Peki, backlink ne

devamını oku...
https
HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır.

devamını oku...
Skip to content