fbpx

Anchor Text Nedir?

Web sitelerinde çeşitli köprüler kullanılarak bağlantılar oluşturulmaktadır. Anchor text web sayfasında görünür olan ve tıklanabilen metin olarak tanımlanmaktadır. Bir belge ya da yere bağlantı oluşturabilmek için altı mavi çizgili metin olarak gösterilmektedir. Web tasarımcıları, kullanılan kodlama dillerine göre bağlantı renklerini ve sitillerini kendileri değiştirebilmektedir. SEO çalışmalarında, trafiği artırıcı backlink kullanımı yapılırken, iyi bir sonuç alabilmek için anchor text kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Anchor Text Nasıl Kullanılır

Web içeriklerinde, okuyucuların sorularını cevaplamak, karar vermelerini sağlamak için ek bilgilere erişimlerini sağlayacak en etkiyi yol anchor text kullanımı olacaktır. Anchor text dosya komutları yazılırken, kullanıcıların, bağlantı üzerinden neler bulabilecekleri hesaplanmalıdır. Oluşturulacak bağlantılara, belirlenen ve analizi yapılan anahtar kelime eklemesi yapılmalıdır. Bağlantı içeriği oluşturulurken, özlü olmalı ve doğru bilgi verecek uzunlukta olmalıdır. Anchor text kullanılacağı zaman aynı anchor aynı sayfada birden fazla kullanılmamalıdır. Kullanıcı bağlantı yapacağı zaman tüm sayfayı okumasına gerek kalmaz ve anchor text bağlantısından aranılan bilgiye ulaşabilecektir.

Anchor Text Türleri

Web tasarımlarında, Türkçe anlam olarak bağlantı metni ya da çapa metin terimi olarak kullanılabilecektir. Web tasarımcıları ve SEO uzmanı anlaşılır olabilmesi için anchor ifadesini kullanıyorlar.

Anchor text türleri şunlardır;

  • Branded anchor,
  • Generic anchor,
  • Naked link anchor,
  • Anchor text bulunmayan linkler,
  • Resim anchorları,
  • LSI anchor,
  • Yarı eşleşmeli anchor,
  • Tam eşleşmeli anchor,

branded anchor türü, marka adı geçen metin türleridir. Marka adı geçen domainler için branded anchor kullanımı web siteleri için oldukça faydalı olacaktır.

Anchor Text Neden Önemli?

Seo performansının iyi olabilmesi için backlink belirlemek çok önemlidir ve olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Erişim trafiği oluşturabilmek için marka bilinirliğini ve güvenirliğini oluşturmak büyük önem taşıyor. Backlink ile anchor text bağlantısı bulunmakta ve her ikisi de seo performansında önemli olmaktadır. Web sitesinde oluşturulan anchor textlerin hangi backlink ile oluşturulduğu arama motorları açısından önemlidir. Siteye başka erişimlerin oluşturulabilmesi için anchor text önemlidir. Google algoritmaları, anchor text ile site içeriğinin hangi konu ile ilgili olduğunu anlıyor ve kullanıcı yönlendirmelerini yapıyor. Arama motoru algoritmaları, spam linkleri tespit edebilmek için anchor textleri kullanmaya başlamıştır.

Anchor Text Seçimi

Anchor text seçimi, SEO unsurlarından olan backlink çalışmalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Yaşanılan gelişmeler nedeniyle çalışma yapılacak anchor text sayısının çok olması değil alaka düzeyi yüksek bağlantılar içermesi önem kazanmaya başlamıştır. Bağlantı alınmak istenilen sitenin içeriğine uygun ve benzer içeriklerle yayın yapan sitelerden anchor text almak daha doğru olacaktır. Bunun için anchor text seçiminde, bağlantı kurulacak sitelerin doğru belirlenmesi önem taşıyor. Teknoloji sitesine, spor yazıları yer alan sayfadan anchor text almak değerli olmayacak ve arama motorlarının bu sitelere yapacağı yönlendirme oranı düşecektir. Çoğu zaman arama motorları, anchor text seçimi yanlış yapılan siteler için cezalandırma yöntemlerini kullanabilecektir.

Anchor Text Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi erişim trafiğini artırabilmek ve backlink profili oluşturabilmek için yakınlık düzeyi yüksek ve site ile alakalı anchor text oluşturmalısınız. Dikkat edilmesi gereken ve Google cezalandırmalarından uzak durabilmek için anahtar kelime kullanımına önem verilmelidir. Anchor text oluştururken, spam olmayan, anlamlı ifadeler içeren, kullanılan anahtar kelimenin taşıdığı anlama yakın kelimeler üzerine link oluşturmak faydalı olacaktır. Kullanıcı deneyimi SEO performanslarında her zaman ön plana çıkmakta ve anchor oluşturulurken de buna odaklanmak gerekmektedir. Bağlantıda metinin öne çıkması sağlanmalıdır. Böylece kullanıcı bağlantı sayesinde daha kolay bilgi sahibi olabilecek ve sayfayı izlemeye alacaktır.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
backlink nedir
Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı (link) bulunması durumunda arama motorlarında değerinin yükselmesini sağlayan bir sistem. Peki, backlink ne

devamını oku...
https
HTTPS Önemli Mi?

İnternet arama motorlarında, web sitelerinin adresleri http protokolü ile sunulmaktadır. HTTPS protokolü kimlik doğrulama ve şifreleme için gereksinimleri karşılamaktadır.

devamını oku...